Különleges botanikus kert épül a kecskeméti arborétum szomszédságában
2021.04.24. 09:38
Egy magán botanikus kert van születőben Kecskeméten, nem messze az arborétumtól. Kollár Csaba, az ismert üzletember egyik komoly tervét váltja valóra ezzel a beruházással. Amellett, hogy idilli környezetben élhet, a látogatók számára is díjmentesen elérhető lesz a Kecskeméti Nyírjes Modern Botanikus Kert, amelynek jövő héten tartják az alapító ünnepségét. Mi azonban még előtte felkerestük a tulajdonost, hogy bemutassuk a kuriózumnak számító fejlesztést.
Galéria
Kora reggel találkoztunk Kollár Csabával, a Mizsetáp Kft. tulajdonos ügyvezetőjével, akit erről közösségi kertépítő oldaláról valószínűleg még nem ismertek a kecskemétiek. Jó házigazdaként mutatta be birodalmát, a most elültetett véderdőt, valamint az előző tulajdonosoktól örökölt növényeket. Ezek között van buja bambuszerdő, gyertyánsor, különleges formájú gyümölcsfák, de szépen hajt már a most elültetett füge és az olasz nád is. Séta közben meséli el, hogyan született meg a Kecskeméti Nyírjes Modern Botanikus Kert ötlete.
– Úgy kezdődött, hogy egy olyan környéket kerestem, ahol lakóházat építhetek magamnak. Körbejártam Kecskemétet, hogy megtaláljam az ideális helyet, s végül arra jutottam, hogy nagyobb területet kell vásárolnom, és meg kell építenem azt a környezetet is, ahol szívesen élnék – emlékezik vissza a kezdetekre. – 2015 végén kezdtem nézelődni, s rögtön megtetszett ez a hely. Különlegessége, hogy dimbes-dombos, a legnagyobb szintkülönbség kerten belül 600 cm.
Az elmúlt öt és fél évben öt részletben vásárolt kisebb-nagyobb területeket, amelyeket később egybevont, bekerített. Így jött létre az a 8,2 hektáros terület, ahol megszülethet Kecskemét magán botanikus kertje. Volt itt erdős-bokros eldzsumbujosodott rész, szántó és szőlő-gyümölcs kert is. Az egyik ingatlanon egy gazdasági épület állt, s ezzel együtt olyan faállományt is vásárolt Csaba, ami érdemes a megőrzésre.
– A tervezőkkel úgy beszéltük meg, hogy ezeket beépítjük a kertbe. Van itt több olyan gyümölcsfa, amit kuriózumként őriztünk meg, hisz olyan szép az ágrendszere, hogy a gyerekek jól fel tudnak majd rá mászni – mutat egy gyönyörű virágzó almafát.
Miután rátalált erre a területre, megszületett a botanikus kert ötlete is.
– Úgy gondoltam, ha magamnak építek egy nívós természeti környezetet, az lesz annyira jó, hogy vétek lenne csak szűk magánhasználatban tartani. A kecskemétieknek és a környékben élő embereknek szeretnék egy olyan minőségi életteret teremteni, ami ellensúlyozhatja az urbanizációt és a természettől való eltávolodást. Úgy tervezem, hogy csoportosan fogadok majd látogatókat az óvodásoktól egészen az egyetemistákig, de ún. évszakonkénti nyitott kert napokon bárki jöhet majd, sőt bízom benne, hogy a tudományos kutatásokhoz is jó terep lesz a kert.
Ehhez azonban még sok-sok időre van szükség. A nagy terv megvalósítása egyelőre ott tart, hogy elültették a véderdő mintegy 18 ezer fáját, továbbá tízezer cserjét, azaz 28.000 darab növényt. Ezeknek öntözésére locsolórendszer épült. Amikor körbejárunk, sok-sok fiatal nyírfát, nyárt, juhart, kőrist és egész méretes tölgyfákat is látunk, köztük fenyő csemeték növekednek. A cserjék között van borbolya, homoktövis, kökény és gyepűrózsa is, az örökzöldek között pedig tűztövis is helyet kapott. Ezek a növénytársulások komoly célt töltenek be a leendő botanikus kertben.
– 21 és fél méter szélességben ültettük a védőnövény sávot. A legszélén két méter széles cserjesávot alakítottunk ki, majd 19,5 méter széles erdősávot telepítettünk. Öt cserje – és 16 fafajból áll össze, mindegyik európai és őshonosnak számító – magyarázza Csaba. – Olyan ősi természetet utánzó növénytársulásokat hoztunk létre mesterségesen, amelyek alkalmasak arra, hogy kifejlődve áthatolhatatlan védősávot hozzanak létre. Meggátolják a szélvihar betörését a belső részre, nem engedik be a port, a széllel pedig nem jön majd be a gyommag, de a vegyszer sem. A tüskés cserjék ugyanakkor az emberi és állati behatolás ellen is védelmet nyújtanak, miközben két méter magas, részben a talajba is lesüllyesztett acélhálós kerítés is létesült.
A véderdő csemetéi, növényei idén tavasszal kerültek a földbe, most következik ezek gondozása, nevelése, a folyamatos öntözés, kapálás. Közben pedig folytatódik a belső gyűjteményes kert tervezése, ez ugyanis még csak vázlatos szinten áll – árulja el házigazdánk.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– A következő 3-4 évben a belső gyűjteményes rész vélhetően még nem készül el, meg kell várnom, hogy a védőnövény sáv már legalább kielégítően betöltse funkcióját. Rengeteg olyan gyom van belül, amely már most gondot okoz, nehéz lesz majd kiirtani, hiszen a széllel jön be a magjuk a környező szántókról – mondja Csaba, aki úgy véli, sok-sok idő és rengeteg munka még, mire látványos, ha kis mértékben is, de azért már bemutatható lesz a kert.
– Erre inkább csak vízióm, s határozott célom van. Úgy gondolom, hogy minimum 12-15 év kell ahhoz, hogy elérjük ezt a szintet – mondja. – Szakcéget kértem fel a botanikus kert megtervezésére. Hiába vagyok agrármérnök, a kertész-botanikus az egy külön szakma. Szakemberekre bíztam a kert kialakítását, a tájépítészeti, botanikai feladatokat, a látványelemek együttes átgondolását.
A cél ugyanis nem egy szokványos botanikus kert lesz. Ezért is az elnevezés, Kecskeméti Nyírjes Modern Botanikus Kert. (Ez a név egyelőre a projektben használt munkanév, de talán meg is marad az utókornak.)
– Egyedülálló módon olyan elrendezést, megjelenést kívánok adni a kertnek, ami eltér a klasszikus, organikus kertépítési stílustól. Itt nem lesznek íves utak, romantikus faépítmények. Egyenes szakaszok osztják szét a kertet, határozott töréspontokkal. A cél az, hogy egy-egy útvonalon, belső sétaösvényen végighaladva mindig egy adott látvány táruljon elénk, azután egy éles váltással már egy teljesen más panorámában gyönyörködhessünk. Ez egy teljesen más megközelítést jelent, mint az organikus botanikus kerteké. Bár a tervezésnek ebben a szakaszában még korai részletekről beszélni, annyi biztos, hogy 21. századi megjelenést kívánok kialakítani. Ez meghatározza a növények összeválogatását, elrendezését, de a domborzat s az építmények kialakítását is.
Csaba nem látott még példát erre a modern stílusú kertre, de arról hallott, hogy egy évtizeddel ezelőtt Olaszországban megkezdődött egy hasonló létesítmény kialakítása. Ez azonban tudomása szerint csak kisebb részben valósult meg.
Bár ez egy magánberuházás, melyhez a kapcsolódó ingatlanberuházást, kert kivitelezést és szaktudást meg kell fizetni, a kertész-botanikus szakma képviselői már felajánlották tanácsadó segítségüket Csabának. Többen jelezték azt is, hogy csemeték, magvak és más szaporító anyagok ajándékozásával segítenék a gyűjtemény kialakítását.
Csaba azzal is tisztában van, hogy a kert valójában sohasem lesz befejezett. Ahogyan a természet is folyton változik, ez a kert is állandó változásban lesz. Vélhetően az évek során egyre gazdagabb és fejlettebb lesz a növényállomány, de mindig lesznek olyan fák, cserjék, amelyek kiöregszenek vagy megbetegednek és pótolni kell őket. Ez egy állandóan változó, fejlődő rendszer lesz, amiből az egész térség profitálhat. A kertnek fontos szerepe lesz a biológiai sokféleség megőrzésében, de egy 82.000 m2-es buja növényzet hatása már Kecskemét levegőjén is érezhető lesz.
– Ha beindul a kert, az uralkodó szélirány miatt Kecskemét levegőjének is nagyon jót tesz majd, párásabb, oxigéndúsabb lesz, s kevesebb por érkezik majd be a városba – mondja Csaba. Ez egy plusz ajándék lesz a kecskemétiek számára.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés