Városházi sajtóbeszélgetés, kiemelt kecskeméti témákról
2016.07.01. 13:38
Sajtóbeszélgetést tartott a városházán Szemereyné Pataki Klaudia polgármester. Az eseménynek a tegnapi közgyűlés, és főként egy nagyon időszerű téma adott aktualitást: a Szolnoki Főiskolával egyesülve a mai naptól egyetemmé alakult Kecskeméti Főiskola.
Galéria
Gazdasági szempontból felértékelődött térségünk újfajta kommunikációs eszközeként vezették fel a péntek délelőtti sajtóbeszélgetést, amelynek az a célja, hogy a helyi média kötetlenebb formában, közvetlenül szerezhessen információt az aktuális városi folyamatokról, direktben kérdezhessen rá a lakosságot leginkább érdeklő ügyekre. A városháza rendszeressé szeretné tenni az ilyen találkozásokat.
Első témaként természetszerűen adódott Kecskemét mától élő egyetemi városi státusza. Szemereyné Pataki Klaudia polgármester elmondta, itt az egyetem, de sokan még ma sem értik, mit is jelent ez pontosan. Oktatási oldal, kampuszépítés stb. – hogyan is áll össze egy képpé az egyetemprojekt?
– 2008 óta szervezzük, hogy egyetemi szintű képzés jöjjön létre Kecskeméten – közölte a polgármester. A kezdetekről elmondta, először erőforrás-felmérést végeztek, valamint azt kellett kitalálni, hogy mivel lehetne megfogni a fiatalokat. A duális képzésről kiderült, hogy jó, működik, akkor megmentette az nehéz helyzetben lévő felsőoktatást, de mégsem csodaszer, tehát komplexebb megoldást kellett találni.
A Kecskeméti Főiskolán a szakirányú profilok tekintetében a legerősebb a műszaki kar, ahol először profiltisztítást hajtottak végre, hogy a versenyképes szakok maradjanak meg. Az autóiparral megjelenő nagybefektetők képzési igénye miatt is erősíteni kellett a műszaki irányt. A kínálatból legkeresettebbként érthetően a gépészmérnök és a járműmérnök szakok emelkedtek ki. A járműipari mérnök szakot a kettő közül is kiemelte Szemereyné Pataki Klaudia, mint kecskeméti specialitást, hiszen ezen a területen nem mélyedt el sem Budapesti Műszaki Egyetem, se a győri főiskola. Mindkét szak rendelkezik már egyébként az MSC akkreditációval, azaz egyetemi szinten oktathatók az intézményben.
A műszaki kar még egy új kuriózumot is felvett szakirányú profiljai közé – még főiskolaként – a nemzetközi logisztika szakot. Teljesen újfajta akkreditációt végeztek el ezért Magyarországon, Nyugat-Európai tartalommal töltötték fel a szakot, amit a brémai egyetemmel közösen alakítottak ki.
Most úgy néz ki, hogy a műszaki területen ez a három húzó szakirány lesz.
Az egyetem célja, hogy nemzetközivé váljon, angol nyelvű képzésekkel külföldi hallgatókat is várnak, piacképes, költségtérítéses képzéseket kínálnak.
A másik két kecskeméti kar közül a tanítóképzőn az óvónő- és csecsemőgondozó-képzés erősödik, a kertészeti kart pedig úgy jellemezte a polgármester, hogy van benne fantázia, potenciál, főként a vidékfejlesztési szakirányban, amely már szintén rendelkezik az egyetemi akkreditációval. Új irány itt a biológiai, ökológiai gazdálkodás, amelynek egyre nagyobb súlya lesz a gazdaságban.
Szemereyné kiemelte, régióban kellett gondolkodni az egyetem fejlesztésénél. Baja a Pécsi Egyetemet választotta, a másik logikus lépés a szolnoki főiskolával való együttműködés, volt amely végül meg is valósult.. A műszaki, tanítóképző és kertészeti karhoz csatlakozott negyedik gazdálkodási kar egyik oktatóközpontja lesz. Az egyetem ma tartja egyébként első szenátusi ülését, ahol arról is döntenek, hogy elindítják a gazdálkodási szakirány egyetemi akkreditációjáról is.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A polgármester elmondta: a kampusz építése az egyetem infrastrukturális hátterét adja, az oktatási résztől teljesen független, az egyetemi képzés a jelenlegi épületekben már szeptembertől elindul.
Az Izsáki úti kórház helyé felépítendő új kampusz 12-19 milliárd forintba kerül majd, attól függően, hogy a tervezett 5 épületcsoportból hány valósul meg. A minimális verzió szerint három, plusz a torony és a GAMF karral összekötő felüljáró, a legnagyobb verzió még egy kollégium és egy multifunkcionális épületet is tartalmaz, amely egy több ezer fős konferenciatermet is magába foglal.
A kampusz építése épp a közbeszerzési fázisban van, ennek lezajlása után nem kizárt, hogy jövőre elindulhat az építkezés. Az új épületkomplexum megépülését segítik az MNB alapítványai, köztük a Pallas Athéné Domus Mentis (PADMA).
Két másik fontos témaként a kéményseprési szolgáltatás és a városi bérlakás-rendszer megújulása került terítékre.
A kéménysepréssel kapcsolatban a polgármester elmondta: az ingyenes vizsgálatokkal rendezettebb mederbe terelte a kormány a kéményseprés ellenőrzését, hiszen így többen beengedik majd az ellenőröket a lakásukba. A csütörtöki közgyűlésen a város felmondta az eddig szolgáltató, lakosság körében népszerűtlen Filantróp Kft-vel a szolgáltatási szerződést, és a katasztrófavédelmnek adták át a feladatot, akik tulajdonképpen a régi szakemberekkel, térítésmentesen végzik majd a feladatot.
A bérlakásrendszerrel kapcsolatban kiemelte: a piacon forgó lakásárak kecskeméti mértékhez képest a bérlakás-rendszer helyi árai más városokhoz viszonyítva aránytalanul alacsonyak. A bérlakásrendszerben jelentős fejlesztéseket kezdeményezett a város, felújítások várhatók, aminek a költségeit a reálishoz közelebb hozott bérleti díjakból kívánja fedezni Kecskemét, ezért döntöttek az augusztus elsejei 3 százalékos, majd egy év múlva újabb öt százalékos lakbéremelés kezdeményezéséről. – Jelenleg 200 olyan bérlakás van a városban, amelyet használhatatlan állapotban hygatak ott a lakók. Az ingyenesség és a hatalmas kedvezmények nem vezettek eredményre – hangsúlyozta a polgármester. Szemereyné Pataki Klaudia biztos abban, hogy az emelés – amellett, hogy a felújításokhoz forrást teremet – az állagmegőrzésre is pozitív hatással lesz.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés