Tanácsaival segíti az egészségügy reformját
2016.03.01. 13:22
Nem egyszerű ezekben a napokban bejutni dr. Svébis Mihályhoz, a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatójához. Február 15-én kinevezték az Egészségügyi Szakmai Kollégium alelnökévé, márciustól pedig ő tölti be a Magyar Kórházszövetség elnöki tisztségét is. Egy hajnali tárgyalás után, szakmai útja előtt azonban sikerült időt szakítania ránk. Svébis Mihállyal a rá váró feladatokról valamint az egészségügy „betegségeiről” beszélgettünk.
- Hogyan értesült a kinevezésről?
- Váratlanul ért a hír. Azt tudtam, hogy a sebészeti tagozatba újra beválasztottak, de azzal csak a kinevezési ünnepségen szembesültem, hogy a szakmai kollégiumnak is alelnöke lettem. A szokásokhoz híven, most is ülésrend volt a teremben, és pedig nagyon meglepődtem, amikor láttam, hogy az enyém a kettes szék. Nem is mertem leülni, csak kérdezgettem a szervezőket, biztos-e, hogy ez az én helyem. Amikor megérkezett Fülesdi Béla professzor úr, annyit mondott: ülj le nyugodtan, ez a te széked. Természetesen jóleső érzés volt. Meg is jegyeztem, hogy azért még mindig tudnak nekem meglepetést okozni.
- Mi a feladata az Egészségügyi Szakmai Kollégiumnak?
- A Szakmai Kollégium tulajdonképpen az egészségért felelős miniszter tanácsadó testülete. Van egy elnöke, két alelnöke és két titkára, emellett különböző tagozatokat foglal magába, amelyeket az egyes szakmák három-három képviselője alkot. Egy ügyrend alapján végezzük a munkánkat, amely pontosan meghatározza, milyen gyakran kell összeülnünk, milyen irányvonalak mentén kell együtt dolgoznunk. Természetesen ettől az ügyrendtől a miniszter vagy az államtitkár kérésére eltérhetünk, ha valamely sürgető témával kapcsolatban kérik ki a véleményünket.
- Melyek azok az aktuális kérdések, amelyekben előre láthatóan véleményt kell alkotnia a közeljövőben a kollégium alelnökeként?
- Az első ilyen téma egészen biztosan a minimum feltételek problémája lesz, hiszen ezeket teljesen újra kell gondolni. Azt ma már valószínűleg mindenki tudja, hogy a jelenleg érvényben lévő minimum feltételek kicsit sem tükrözik a mai magyar valóságot. Hiába szabták meg hány orvossal, ápolóval kell ellátnunk feladatainkat, ha sehol sincsen elég szakember. Ez rendkívül veszélyes helyzet. Miután ugyanis egy kórház nem felel meg a minimum következményeknek, nem lehetne működési engedélye sem. Vagyis bármiféle műhiba esetén a pert azonnal el is veszítenénk.
Nagyon fontos feladat tehát, hogy olyan szinten határozzuk meg ezeket a feltételeket, amelyeket teljesíteni is tudunk. Jelenleg ugyanis - tudomásom szerint – egyetlen hazai kórház sem tud teljes egészében megfelelni ezeknek az irreális elvárásoknak.
- A megyei kórház négy szakembere is bekerült a különböző tagozatok tagjai közé. Számukra is meglepetés volt ez a hír?
- Részben. Gera László főorvos úr, aki a traumatológiai osztályunkat vezeti, régi motoros a szakmában, ő az előző tagozatnak is tagja volt. Ahogyan Oberna Ferenc főorvos is, aki az egyik legprofibb szájsebész ma Magyarországon. Őket nem érte meglepetésként, hogy újabb négy évre kinevezést kaptak, két fiatal kolléganőm azonban nem számított erre. Kelemen Edit főorvosnőt, aki először került be a neonatológus tagozatba, kicsit biztatnom is kellett, hogy ne riadjon meg ettől a feladattól. Pap-Szekeres Anita, kórházunk ápolási igazgatója az ápolási tagozatba került be. Mindkét kollégám rendkívül tehetséges és agilis, ezért biztos vagyok benne, hogy remekül megállják majd a helyüket. Korábban általában idősebb, tapasztalt kollégákból állt a kollégium, mára szerencsére fiatal orvosokat is beválasztanak. Ennek én nagyon örülök, hisz azoknak a szakembereknek kell ezekben a szervezetekben hallatni a hangjukat, akik nap mint a saját bőrükön érzik, milyen a magyar egészségügy, milyen problémákkal kell szembenézniük azoknak, akik ezt a hivatást választották.
- Várhatóan mennyi többlet feladatot jelent a kórház igazgatása mellett ez a megbízatás?
- Egyelőre még magam sem tudom. De ha abból indulok ki, hogy mennyit dolgoztunk a sebészeti tagozatban, amelynek már második ciklusban vagyok tagja, akkor sok szabadidőre ezután sem számíthatok. Mivel ez a tagságom is megmaradt, sőt márciustól át kell vennem a Magyar Kórházszövetség elnökségi tisztségét is, lényegesen több feladat hárul rám. Hál’ istennek itt a kórházban profi segítőim vannak, de a Szakmai Kollégiumban és a kórházszövetségben is rendkívül jó a csapat. Másképp nem tudnám ezeket a funkciókat ellátni.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Ezzel a kinevezéssel a megyei kórházban folyó munkát is elismerték. Melyek azok a legfontosabb eredmények, amelyeket kiemelne az intézmény sikerei közül?
- Úgy gondolom, hogy ez a sikertörténet akkor kezdődött, amikor elindultak Az Év kórháza pályázatok, amit 2004 óta sorozatosan nyert el intézményünk. Ezzel megalapoztuk a kórház presztízsét, ez önmagában azonban nem lett volna elég.
Nagyon büszke vagyok arra, hogy sikerült összeállítani egy szakmailag és emberileg is kiváló orvosokból álló szakember gárdát. Talán még ennél is nagyobb siker, hogy ezt a csapatot sikerült is megtartanunk. Jelenleg két orvosunk rendelkezik MTA doktori, tizenegy PhD fokozattak, ketten egyetemi docensek, egy orvosunk pedig egyetemi tanár.
De nagy büszkeségünk az új kórházi épület és az a mintegy tízmilliárd forint értékű technikai fejlesztés is, amit sikerült megvalósítanunk. Ez mind hozzájárul ahhoz, hogy magas szakmai színvonalon láthassuk el feladatainkat.
- Ön szerint mivel kellene kezdeni az egészségügy reformját?
- A legfontosabb feladat, hogy itt tudjuk tartani a fiatal orvosokat és nővéreket. Az orvosok elvándorlásának megakadályozása is nagy kihívás, véleményem szerint azonban a következő években a legnagyobb problémát a nővérhiány okozza majd. Ha a számokat nézzük, mondhatjuk, hogy igazából nincs nővérhiány, de ha megvizsgáljuk, kik dolgoznak jelenleg az osztályokon, kiderül, hogy szaknővérek helyett tele vagyunk segédnővérekkel. A szaknővér felel az egész ellátásért. Neki el kell végezne a saját feladatát, közben felügyelnie kell a segédnővérek munkáját is. Ezt pedig nem fogják sokáig bírni. Rendkívül nehéz és felelősségteljes munkát végeznek, ugyanakkor fizetésük az átlag magyar bérszint 85 százaléka. Ezt a kérdést sokáig nem lehet már megkerülni. A bérrendezés mellett szükség van egy életpálya modellre is, valamint újra lábra kell állítani a nővérek szakképzését, hiszen jelenleg nincs utánpótlásuk. Ezen a területen mindenképp lépni kell, a további késlekedésnek ugyanis beláthatatlan következményei lehetnek.
- Mit szólt családja a kinevezéshez?
- Nem örülnek neki, hogy most még kevesebb időm jut rájuk, amit megértek. Kis könnyebbséget jelent, hogy négy gyerekem már saját életét éli. Egy unokával már megajándékoztak, a következő pedig útban van. Márti lányom és unokám szerencsére pont szemben lakik velünk, így őket gyakran láthatom, ami nagy feltöltődés számomra. Sebészként se jutott sok időm a családomra. Feleségem ezt azért is érti meg, mert ő legalább annyit dolgozik, mint én. A teniszezést már feladtam, másik hobbimat, a vadászatot is csak hébe-hóba űzöm. Mondogatom is a fiatal kollégáknak, ők próbálják meg valahogy másképp csinálni. Hátha nekik sikerül.
- Lehet ezt másképp csinálni?
- Ha valaki hivatásának tekinti a gyógyítást, nem igazán. Másképp pedig nem érdemes…
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés