Kecskemétről a Himalájába
Kőrösi Csoma Sándor nyomában
2017.09.18. 06:42
Kecskemétről egészen a Himalájáig utazott Szilaj István, hogy önkéntesként segíthessen a rászoruló gyermekeken. Az úti cél Zangla eldugott faluja volt, ahol egykor Kőrösi Csoma Sándor is élt és dolgozott. A fiatalember tanított, íjászedzéseket tartott, sőt, még a kétkezi munkától sem rettent meg.
3 kép
Mi motiválta leginkább arra, hogy önkéntesként jelentkezzen egy ilyen utazásra?
Az egyik legvonzóbb az egészben az volt, hogy elmehetek egy olyan területre, aminek van magyar vonatkozása. Nagyon rossz turista vagyok, ezért örültem, hogy munkavégzés közben ismerhetem meg a vidéket. Kőrösi Csoma Sándor indíttatása szintén erős hatással volt rám, rokon népeket ment keresni, a magyarság bölcsőjét. Talált is sok mindent, csak abban az időben ezekről nem lehetett beszélni, nem illeszkedett bele az éppen aktuális, hivatalos világképbe. A másik fontos motiváció a jótékonykodás, a segítés szándéka volt. Nagyon jó érzéssel töltött el, hogy tanítani, építeni és közösségi munkát végezni mehetek.
Milyen nehézségekkel kellett megküzdenie a bő két hónapos ott tartózkodása alatt?
Szinte mindent magunknak kellett fizetni. A Csoma Szobája Alapítvány csak a költségek kis részét tudta finanszírozni, az étkezésbe és a szállásba segített be. Viszont ez az egyik legolcsóbb önkéntes program, ami elérhető. Más nehézségek is voltak, de az imént említettet például gyorsan át lehetett ugrani. Az odavezető út viszont nagy próbatétel volt.
Hogyan sikerült végül eljutni ebbe a kis lélekszámú, kulturálisan teljesen elzárt faluba?
Két hét alatt érkeztünk meg Budapestről Zanglába. A repülőutat könnyen át lehetett vészelni, viszont a gép érkezése után közúton kellett tovább haladni. Akklimatizálódni kellett a magashegyi körülményekhez, nehéz volt a csomag is. Egy hat napos túrával közelítettük meg végül a falut. Ez életem eddigi legnagyobb kihívása volt.
Melyek voltak az elsődleges feladatai önkéntesként?
Elsősorban tanítani mentem az állami iskolába. Az apácaiskolában, a kolostorban, valamint a Napiskolában is sikerült egy kis időt eltöltenem. Ezek mellett az íjászatot vittem magammal, mint fő programot. Gyakran volt íjászedzés, íjászverseny. Még az építkezésekbe is beszálltam. Nagyon szeretem a kétkezi munkát, így abból is örömmel vettem ki a részem.
Említette az íjászatot. Ezzel kapcsolatban milyen programokat sikerült végül szervezni?
Már korábban kitaláltam, hogy vinni szeretnék magammal egy magyar íjat. De ahhoz, hogy kivihessem, a zanglai hercegnek írtam egy levelet, melyben megkértem, hogy küldjön egy íjász eseményre szóló meghívót. Ő kitalálta, hogy egy Kőrösi Csoma Sándor emlékére rendezett íjászversenyre invitál engem. Amikor ezt elolvastam, egyből felvetettem az Alapítványnak, hogy akkor ezt a rendezvényt a valóságban is meg kellene tartani. Így végül sikerült a helyi közösséget összetrombitálni egy össznépi íjászatra.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Hogyan fogadta a falu lakossága a megrendezett eseményt?
Náluk ez egy nagyon érdekes kulturális nyom, apáról fiúra száll az íjászat hagyománya. Nagyon szeretik télen is űzni ezt a sportot, három napos versenyeket rendeznek. Csapatokban mérkőznek meg egymással, ami ugyancsak ritkaságnak számít. A kezdeményezésünkből pedig egy óriás hangvételű közösségi esemény kerekedett végül.
– Több országból is érkeztek önkéntesek. Hogyan viszonyultak a helyiek Önökhöz?
– Indiában nagyon különlegesnek számítottunk, kitűntünk a helyiek közül. Magasak vagyunk, szőkék, kék szeműek. Viszont az ottani emberek nagyon befogadóak, gyorsan elkezdtek velünk ismerkedni, barátkozni. Ami még nagyon érdekes, hogy sosem panaszkodnak az életkörülményeik miatt, nem kapják fel a vizet, nem mérgelődnek. Ez az attitűd nagyon szimpatikus volt.
– Hazaérkezve melyek azok az események, amikre legszívesebben emlékezik vissza?
– Az íjászverseny és az íjászat maga áll hozzám a legközelebb. Mi, magyarok egy nagyon vegyes csapattal léptünk be az íjászversenybe, amelyen minden helyi vallás képviseltette magát. És hogy a mi magyar íjunknak micsoda ereje van, és milyen gyorsan közösséggé tud formálni vallásilag ennyire különböző embereket, az engem elvarázsolt. Még nem volt módom ezt korábban megtapasztalni. A másik nagy élményt a falu egyik legszegényebb családjával élhettem át. Van egy harmadikos kislányuk, aki az Alapítvány segítségével járhat iskolába, hiszen kiemelt tehetség. Őket meglátogattuk egy alkalommal, vittünk egy kis ajándékot: egy használt táskát, néhány füzetet meg színes ceruzát. A kislány akkora boldogsággal fogadta ezeket, hogy ott mind a három önkéntesnek könnybe lábadt a szeme.
– A híres kalandornak, Kőrösi Csoma Sándornak van még Zanglában kultusza?
– Abban a palotában, amit sikerült felújítani, az Ő szobája emlékszoba. Egy kép van róla kitéve, valamint emléktáblák egész sora. Ebben az évben átadtunk egy
szobrot is, amit egy japán nemzetiségű, buddhista művész alkotott. Úgy tudom, azóta már elkészült a pódiuma is, és szintén ki van állítva a palotában.
– Kőrösi Csoma Sándor bejárta a fél világot. Ön is tervez még hasonló kalandozásokat?
– Ha az életem úgy alakul, hogy időben, pénzben és elkötelezettségben is tudok vállalni egy ilyen utazást, akkor mindenképpen szeretnék visszatérni Zanglába. Sőt, továbbmennék Nepálba. Él ott egy „magar” nevű törzs, akik több ezer évről rokonaink lehetnek. Őket szeretném a saját szememmel is látni.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés