Hazatért Zsuzsa, az első fecske, aki elnyerte a PADMA vendégkutatói ösztöndíját
2016.05.17. 13:44
A Kecskeméti Főiskola GAMF Karának könyvtárában találkoztunk Săplăcan Zsuzsával, az első olyan fiatal határon túli kutatóval, aki a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány ösztöndíjasaként elmélyülhet kutatási programjában. A hatalmas kupacokba halmozott újságkötegek árnyékában beszélgettünk a fiatal hölggyel.
- Hogy bukkant rá a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány pályázatára?
- A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemről jöttem, a Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karon oktatok. Maga az intézmény Románia legrégebbi, és - a hallgatói létszámot tekintve – legnagyobb egyeteme. És sok szempontból a legrangosabb is. De maga a közgazdasági karon belül működő Magyar tagozat viszont elég fiatal. 2000-ben alakult, eddig tizenkét évfolyam végzett nálunk. A kollégák áldozatos munkája mellett magyarországi oktatók is részt vettek a magyar tagozat fejlesztésében. Tehát van teljesen magyar tannyelvű gazdasági oktatás, körülbelül 700 hallgató tanul négy alap- és három mesterszakon Magyarországi vendégtanárok is járnak hozzánk bizonyos tantárgyakat oktatni. Ennek az együttműködésnek a keretében találkoztam Berács József professzor úrral, aki felhívta a figyelmünket a PADMA pályázati lehetőségére. Elmondta, a Kecskeméti Főiskolán induló Gazdálkodás és menedzsment szak fejlesztéséhez kapcsolódó pályázat mindenki számára nagyon jó lehetőség, melyet érdemes megpróbálni.
- Milyen lehetőségeket kínál az ösztöndíj?
- Az ösztöndíj elnyerésével a pályázó lehetőséget kap arra, hogy Magyarországra jöjjön, ahol szakemberekkel és új szemléletmóddal találkozhat kutatási területével kapcsolatosan. A székhely itt van Kecskeméten, de Budapestre és más egyetemekre is ellátogathat. Adatgyűjtésre, dokumentációra is van lehetőség, miközben a munkafolyamat folyamatos monitorozása és értékelése zajlik.
- Hogyan zajlott a pályázás?
- A pályázathoz egy kutatási tervet kellett készíteni. A kutatási téma pénzügy, közgazdaság, menedzsment, vagy ezekhez a területekhez kapcsolódó téma kellett legyen. Doktori címmel rendelkező jelentkezőket vártak, illetve feltétel volt az, hogy a főiskola valamely oktatójához, kutatójához kapcsolódjon. Ez lehet teljesen friss, a program keretében létrejövő, de lehet egy már meglévő kapcsolat folytatása is. Be kellett nyújtani a kutatási tervet, szakmai önéletrajzot, publikációs listát, és körülbelül két hónap múlva született meg a döntés.
- A kutatási terület egy megvalósítandó ötlet, mely az ösztöndíj elnyerésével veszi kezdetét, vagy egy olyan téma, melyben a pályázó már elmélyült?
- A kutatási folyamat nem most kezdődött, már legalább két éve annak, hogy elkezdtünk foglalkozni a témával. Publikáltunk is már ezzel kapcsolatban Berács József professzor úrral és egy kolozsvári kolléganővel. Adta magát a téma, jött a lehetőség. Amivel már foglalkoztunk, az ment tovább, a pályázat keretében a megkezdett projekttel kapcsolatos újabb célokat fogalmaztuk meg.
- Mennyit tesz hozzá az eddigi munkájához ez a mostani lehetőség?
- Longitudinális kutatást végzünk, banki reklámokat figyelünk, különös tekintettel a hitelreklámokra. Tartalmi és formai szempontból vizsgáljuk, mennyi információt tartalmaztak a hirdetések, és hogyan kommunikáltak reklámjaikban 2004-2014 között a bankok. Jelenleg a 2004-2007 közötti időszak van feldolgozva, most készül egy cikk ezzel, a gazdasági válság előtti periódussal kapcsolatban. Amit ehhez még hozzá szeretnék kapcsolni, az egyrészt a már összegyűjtött adatok feldolgozása, másrészt újabb adatok gyűjtése. Ezeken felül, természetesen lehetőség van szakmai konzultációra több szakemberrel is, akik újabb nézőponttal gazdagíthatják a kutatást.
- Mennyi időt ölel fel a PADMA által biztosított ösztöndíj?
- Hat hónapos az ösztöndíjperiódus, amiből legalább egy hetet kell Kecskeméten tölteni. Én kettőt töltök itt. A kutatási periódusom áprilistól szeptemberig tart, tehát a kecskeméti munkálkodásom a folyamat elejére esik. Ezidő alatt kutatási jelentéseket kell leadni félidőnél, illetve a végén. A tudományos kutatásban fél év nagyon kevés idő ahhoz, hogy rangos folyóiratokban publikáljunk, de mindenképp figyelemmel követik azt is, milyen lépéseket tettünk meg annak érdekében, hogy a nyilvánosság számára is elérhető legyen a kutatási eredményünk. Számunkra is fontos, hogy az elért eredmények minél több és jobb helyen megjelenjenek.
- A kecskeméti duális képzéssel is megismerkedett?
- Igen, meséltek róla a kollégák. Egyrészt innen is jött az ötlet, hogy otthon, talán nekünk is el kellene kezdeni valami nagyon hasonlót. Az igény nálunk is az, mind a hallgatók, mind a vállalatok részéről, hogy az oktatás egyre gyakorlatorientáltabb legyen. Tehát a vállalatok is szeretnének bekapcsolódni a képzésbe, és elmondani, mire lenne szükségük. Részben innen jött az ötlet még az ősszel, hogy a mesterképzéseinket már úgy hirdetjük meg idén, hogy párhuzamosan lehet jelentkezni vállalatok által meghirdetett állásajánlatokra. Szintén magyar kötődés, hogy abban a vállalatlistában, amelyekkel dolgozni fogunk a mesterképzés keretében, számos olyan magyarországi cég van, amelynek van romániai kirendeltsége is, vagy kelet-közép-európai hálózata, és olyanok is, melyek erdélyi, romániai székhelyűek, de Magyarországra, és más közép-kelet európai országokra is kiterjed a tevékenységük.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Milyen tapasztalatokkal tér haza?
- Mindenképp pozitív élményeket viszek haza. Az emberek, akikkel ez alatt a két hét alatt találkoztam, nagyon sokat segítettek szakmailag és adminisztratíve egyaránt abban, hogy boldoguljak. Jók voltak az anyagok, amiket a könyvtárban találtam, és adatbázishoz, illetve az archívumhoz való hozzáférés is sokat segített. Mindenképpen nagyon hasznos volt az itt töltött idő szakmailag és szabadidő szempontjából is.
- Mert volt szabadideje? Hogy teltek a napjai?
- Sokat dolgoztam a kutatásomon, de úgy alakítottam, hogy legyen szabadidőm is. Bejöttem 8-ra a könyvtárba vagy az irodába, ahol az online hozzáférésű anyagokból dolgoztam a számítógépen, vagy bankok reklámjait kerestem a magyarországi napilapok archívumában, de volt olyan is, amikor Budapestre utaztam kollégákkal találkozni. A délutánokat, estéket megpróbáltam aktívan tölteni. Voltam színházban, ahol a Hamletet néztem meg, és nagyon tetszett. Voltam templomban is, orgonakoncerten, és ami a nagy élmény volt még, az a Rajzfilmstúdió meglátogatása. Ugyanis nagy rajzfilmrajongó vagyok. Nagyon jól éreztem magam itt. Ha legközelebb jövök - és szeretnék még jönni -, otthonos terepre érkezem majd. Mert Kecskemét nagyon szerethető hely, és ezalatt a rövid idő alatt is könnyű volt beépülni a város életébe.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés