Ember a vitrinben
Kis István a múltat őrzi és a jövőt védi
2016.03.20. 08:04
Először egy különleges hangulatú éttermemben találkoztam a dolgaival, aztán a kedvenc fagyizómról derült ki, hogy az ő keze munkáját dicséri. Amikor pedig először léptem be Kecskemét egyetlen közösségépítő kerékpárboltjába, már felismertem a tőle származó elemeket a falakon. És amikor azt hittem, mindent tudok róla, kiderült, hogy a petőfiszállási Kis István bútorrestaurátor nem csak a múltat őrzi, de a jövőt is védi.
- 1991-ben kezdtem bútorasztalosi tanulmányaimat. Szerencsém volt, mert olyan gyakorlati helyre kerültem, ahol a bútorkészítés alapjainak elsajátítása mellett időnként kaptunk régi bútorokat, amiket csiszolgattunk, takarítgattunk. Így már a tanulóéveim alatt elsajátítottam a bútorrestaurálás alapjait. Amikor végeztem, a cég tulajdonosa felajánlotta, hogy dolgozzak továbbra is nála.
- Mi volt a feladat?
- Főként restauráltunk, de stílbútor másolatokat is gyártottunk régi könyvek vagy minták alapján, főként külföldre. Egy idő után egyre több lett a magánjellegű megkeresés is, és úgy döntöttem, saját lábamra állok. Nyolc éve már annak, hogy hasznát és terhét is nyakamba vettem. Szájról-szájra terjedt, egyre többen jöttek. Olyannyira, hogy ma már külföldön (pl. az Egyesül Államokban, az arab országokban is) is megtalálhatók munkáim.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Az ügyfelek elégedettségén túl miben mérik a sikert?
- Az elmúlt három évben mindig meghívtak Egerbe, a Junior Expora, ahonnan minden alkalommal különdíjjal tértem haza. A fiatal vállalkozók szakkiállítása, mindenféle területet felölel, az utóbbi két évben pedig kiszélesedett, és a Kárpát-medence összes országából érkeztek. Alkalmanként száz körüli vállalkozást hívnak meg, és mindent figyelnek. Nem csak a szakmaiságot, hanem azt is, hogyan menedzseli valaki a vállalkozást.
- Hogyan tudná leírni a munkafolyamatot?
- A feladat, a régi bútordarabokat atomjaira szedni, letisztítani, hibákat kijavítani, majd a bútor sajátosságainak megfelelően felületkezelni.
- Honnan tudja, mi a legmegfelelőbb, egy több száz éves bútornál?
- Tapasztalat. Meg látja az ember, végigsimítja a szemével és a kezével, és tudja, mire van a bútornak szüksége. Mert a bútor nem csak egy tárgy, eszköz. Annak lelke van. A technikák igazából nem sokat változtak. Ami politúrozott volt, azt politúrozom, ami festett (és ilyenek a régi parasztbútorok, melyeknek most nagy reneszánsza van), azokat kell maratni, letisztítani az irgalmatlanul vastag réteg festéket. Ezeket a bútorokat (sublótok, lócák, szekrények) méhviaszolom, így a besárgult, natúr fenyőt nem takarja el a festék. Igyekszem természetes anyagokkal dolgozni. Csontból készített enyvet használok a ragasztáshoz, a méhviaszt egy közeli méhésztől szerzem be, de a sellak politúr is természetes anyag, melyben maga a sellak egy állati eredetű gyanta. Utóbbit a polgári, faragottabb, intarziás bútoroknál használom. Nem dolgozom kemikáliákkal, bolti műdolgokkal. Kivételes esetekben használok lakkot, amikor olyan speciális helyre kérik. Konyhába, fürdőszobába, ahol nedves környezetbe kerül.
- Melyik volt a legöregebb bútor, melyet felújított?
- 1720-as, négy méter magas gyóntatószékek a Márianosztrai templomban, jó tíz évvel ezelőtt. De folyamatosan vannak bidermeier bútorok az 1800-as évekből, 150-200 éves empír bútorok napi szinten érkeznek. Az utóbbi időben felkapott az Art-deco, és a vintage is nagyon megy.
- Kecskeméti étteremnek, fagyizónak, kerékpárboltnak is adnak különleges hangulatot az ön által újjávarázsolt bútorok, elemek. Ezeket ön találja ki az adott helyre, vagy a helyiség tervezője mondja meg, pontosan mit kér?
- Elmondják nagyvonalakban, hogy hogyan képzelik el, aztán az a vége, hogy „de úgyis tudod te azt, biztos jó lesz”. Tehát valahol csak rám van bízva. Ez a bizalom pedig jól esik, és igyekszem meghálálni.
- Hányan dolgoznak a petőfiszállási műhelyben?
- Teljesen egyedül csinálom, de annyi a megkeresés, hogy valakit be kell vonnom munkatársnak. Mert lassan már nincs szabadidőm.
- Pedig úgy tudom, van egy olyan elfoglaltsága is a munka mellet, ami olyan, mintha egy másik életet is élne. Ez pedig a katonaság. Hogy jött ez a dolog?
- Húsz éve voltam sorkatona, nekem nagyon pozitív volt az a tizenkét hónap. Sok barátot, és sok élményt szereztem. Körülbelül öt éve hallottam, hogy indul az önkéntes tartalékos rendszer. Akkor figyeltem fel erre, amikor a Duna áradása kapcsán bekerült a hírekbe, hogy a műveleti tartalékos is ott lesznek a hivatásos állomány mellet, ha szükség lesz rájuk. És amikor láttam, hogy küzdenek az árral, megmozdult bennem valami. Hogy én is szívesen segítenék. Jelentkeztem, de sok mindent még nem tudtak mondani, hiszen akkor, frissiben indult a tartalékos rendszer. Aztán aláírtuk a szerződést, majd pár hónap múlva behívtak Tatára. Ott két hét alatt felkészítettek bennünket egy adott feladat ellátására, hogy az akkor honvédelmi miniszter, Hende Csaba megtekinthesse, hogyan működik az új rendszer, és lássa, hogy képes arra, amire a hivatásosok. Nagyon tetszett az egész, jó volt a társaság, és a monoton munkából, a mindennapokból segített kiszakadni. Utána 1-1,5 hónapra minden évben behívtak a Bakonyba. Tulajdonképpen ez lett a hobbim, amivel még pénzt is keresek. És még a hazámat, családomat, a családom jövőjét is szolgálhatom tőlem telhetően.
- Hogyan működik a rendszer?
- Három év alatt hat hónapra vagyok behívható, de ennek intenzitása változik. A behívások előtt két hónappal szólnak, hogy mikorra tervezték, így előre meg tudom tervezni az itthoni feladataimat. Nekem a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandárral van szerződésem. Az idei penzumot január 5. és március 5. között letudtam, így az idei évben már letöltöttem a két hónapomat. Azokat helyettesítettük, akik kivonultak a határhoz.
- Most, hogy mindenkinél ott van a kamerás mobil, a hadititok nem titkok?
- Igazából nem mondanak semmit, de az ember azért tudja, hogy hol van a határ, mi az, amit már nem kellene lefotózni, és a közösségi oldalakra kitenni. Hadititkokat természetesen nem tehetünk közzé, de ha az ember jól kezeli, még jó példát is tud mutatni. Nekem külön mappám van a Facebookon a katonai képeknek, és a hadkieg parancsnoka is hozzá szokott szólni időnként a dolgaimhoz.
- Bútor fronton tele van sikerélményekkel, és azt is tudjuk, hogyan mérettetik meg. Hogy van ez a honvédségben?
- Amikor az új tartalékos rendszer első éve letelt, engem is meghívtak, az országos parancsnokságra, hogy meséljek az élményeimről, tapasztalataimról. Aztán 2014-ben volt a következő, amikor a felterjesztettek miniszteri elismerésre. Október 4-én, a Tartalékosok Napján 8-10-en kaptunk elismerés az 5500 fős állományból. 2015-ben aztán bekerült a képem egy vitrinbe a Pákozdi Katonai Emlékparkban. A tartalékos rendszer kapott az egyik helyiségben egy vitrint, és engem is oda tettek, mint az ember, aki a kezdetektől ott van tartalékosok közt a saját vállalkozása mellett. Nagy megtiszteltetés ez, de tudom, egy láncszem vagyok a gépezetben ahol 5-6 ezer nagyszerű bajtársam szolgál és megtisztelve képviselem őket!
- Mit szól ezekhez a hetekhez, hónapokhoz a felesége?
- Türelmes. Próbálja úgy felfogni, hogy ez egy hobbi. Bár, ha úgy vesszük, szerencsés vagyok, mert nekem a munkám is a hobbim.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés