Beáta és Luca a világ körül: Szerelem a korona idején
2020.04.05. 10:15
Már hetedik hónapja volt úton Matuszka Beáta és Luca Bergamini, amikor teljesen a feje tetejére állt a világ. Ők látták, mi a helyzet Thaiföldön, hogyan védekeznek Vietnámban a vírus terjedése ellen, most pedig épp Japánban várják, hogy jobbra forduljon a helyzet. Olvassák el világjáró párosunk legfrissebb beszámolóját!
Galéria
Évekkel ezelőtt kezdtük el a világkörüli út tervezését, amikor még a legnagyobb problémánknak az tűnt, hogy vajon elkapjuk-e a maláriát vagy a dengue-lázat, beengednek-e pár országba, mert több hónapnyi gyógyszeradagot hurcolok a kézipoggyászomban, vagy hogy mennyire lesz problémás néhány országban a szállásfoglalásnál, hogy nem vagyunk házasok. Esetleg, hogy be tudjuk-e tartani a költségvetést, aminek az egyik eleme az átlagos repjegyár volt, ami kontinensen belül 30 ezer forint, kontinensek között pedig 150 ezer forint volt pár hónapja.
Már 7. hónapja voltunk úton, amikor teljesen a feje tetejére állt a világ. Egyik pillanatról a másikra azt vettük észre, hogy az összes ország bezárta a kapuit előttünk, leállt a kereskedelmi repülés, és ha esetleg tudnánk is valamerre menni, az sem 30 vagy 150 ezer forintba, hanem 1-5 millió forintba kerülne már – mármint, ha épp nem törlik a járatokat, amivel a pénzünket is elveszítenénk. Mivel Magyarország lezárta a határokat a külföldiek előtt, Olaszországban pedig csak akkor lehet közlekedni, ha a bejelentett lakcímére megy az ember, így egyikünket sem engednék fel a másik országába tartó járatra, hónapokra elszakítva minket, ha visszatérnénk Európába. Az út előtt albérletben éltünk, így otthoni munkahely és lakás nélkül Ázsiában legalább együtt tölthetjük a karantén napjait.
A vírusból és az az elleni védekezésből itt sem lehetett érezni semmit hónapokig. Már Thaiföldön voltunk második hónapja, amikor felröppentek a hírek, hogy a holdújév közeledtével és a gyakori utazásokkal gyorsabban fog terjedni Ázsiában a vuhani vírus, de annak ellenére, hogy Thaiföld akkor már a második legtöbb fertőzöttel rendelkező ország volt, még mindig úgy gondolta mindenki, hogy Kínán túl nem fog pusztítani jelentős mértékben a betegség.
Ekkor már otthonról is mesélték, hogy az emberek elkezdtek félni az ázsiaiaktól, még akkor is, ha évek óta nem jártak Ázsiában a boltokat és éttermeket üzemeltető emberek, sőt, még nem is kínaiak – ekkor jelentek meg a kirakatokban a „mi vietnámiak vagyunk” feliratok. Nem kellett sokat várni, február végén a vietnámiak mutogattak és zavarták el a külföldieket, mert az „ázsiai vírusból” hirtelen „európai vírus” lett – sajnos a xenofóbia ilyenkor azok ellen irányul legtöbbször, akik tudják, hogy nem az adott egyén hibás és, hogy az ilyen nehéz időkben leginkább az összefogás hasznos és nem a széthúzás. Sajnos mi is személyesen tapasztaltuk az idegengyűlöletet: a buszokra nem engedtek fel olaszokat és Lucaért a rendőrség is eljött az egyik hotelünkbe, pedig hónapok óta nem jártunk Európában és ezt az útlevelünkben levő pecsétekkel is tudtuk bizonyítani.
A különböző országok különféleképpen és különböző idővonal mentén viszonyultak a helyzethez. Ottjártunkkor januárban Thaiföldön és Kambodzsában a vírus egy távoli dolognak tűnt, amikor pedig Vietnámba léptünk, akkor ott már hetek óta nem voltak új megbetegedések, így biztonságban éreztük magunkat. Ennek ellenére mégis ebben az országban volt a legmagasabb fokú a védekezés: mindenhol mérték a lázunkat (például a szállásokon naponta, Cat Ba szigetén pedig a hajóra való fellépés előtt), mindenhova ki volt rakva kézfertőtlenítő (még a fákra is), illetve edukációs üzenetek voltak felaggatva szerte a városban.
Sajnos a védekezés ellenére, több hét nyugalom után, visszatért Észak-Vietnámba a vírus. Akkor mi már délen voltunk és megvolt a repjegyünk Japánba és abban bíztunk, hogy az ott tölthető 3 hónap alatt lenyugszik valamelyest a helyzet. Már indulás előtt álltunk, amikor pár órán belül sorra jöttek a hírek: lezárták Olaszországot, Malajziát, Thaiföldet, Ausztráliát, Új-Zélandot, Tajvant, Magyarország nem enged be külföldit...
Gyakorlatilag az összes lehetőség lezárult az orrunk előtt. A családunkkal és a barátainkkal naponta tartjuk a kapcsolatot, a háborút megélt idős olaszok szerint olyan a helyzet ott, mint a háborús évek alatt, azzal a különbséggel, hogy most láthatatlan az ellenség.
Csupán pár nappal a Japánba való belépésünk után itt is lezárták a határokat, viszont a világ többi részéhez hasonló védekezést itt jelenleg még nem tapasztalunk. Bár itt is az emberek 90%-a hord maszkot (ez ázsiai szokás, hogy ne betegítsék meg a többieket, illetve Japánban elvileg az allergiaszezon alatt is használják, nem a mostani idők hozták divatba) és a boltok és éttermek előtt is található kézfertőtlenítő, mégis tele van a belváros, sorban állnak az emberek az éttermek előtt és a kérés ellenére is sokan kiülnek megtartani a cseresznyevirágzás alatt a pikniküket, a hanamit.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Szerencsére megfizethető szállást csak a külvárosokban találtunk, így akkor sem találkozunk emberekkel az utcán, ha bevásárolnunk kell. Mióta elhalasztották az Olimpiát, naponta dőlnek meg a rekordok az új betegek számát illetően, viszont kijárási tilalmat nem rendeltek el egyelőre, csak kérik a lakosokat, hogy ne mozduljanak ki esténként vagy hétvégenként.
Egyelőre nem tudunk mást tenni, mint várni, hiszen naponta változik a helyzet, ebben a járattörlési hullámban 2 hétre előre nem is érdemes repjegyet venni, az elkövetkező napokra pedig kifizethetetlenül drágák a jegyek. Ezidő alatt, munka hiányában tanulunk: nyelveket és új szakmákat, szerencsére online rengeteg iskola nyitotta meg a kapuit a karantén idejére. Szabadidőnkben pedig behozzuk a lemaradásunkat olvasás terén, ilyen nehéz időkben pedig érdemes klasszikusokhoz is visszanyúlni, a 70 éve Tolkien tollából íródott sorok még ma is nagyon igazak.
"Nem örülök, hogy épp az én életemben kellett így történnie – sóhajtott Frodó.
– Én sem – bólintott Gandalf –, és senki se örül, hogy ilyen időket kellett megérnie. De hát nem mi döntjük el, hogy mikor éljünk. Mi csak abban dönthetünk, hogy mi a teendő, ha már itt vagyunk."
(J.R.R. Tolkien: A Gyűrű Szövetsége)
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés