Az elhízás betegség!
2021.05.22. 10:33
Minden évben május 22-én rendezik meg az Európai Elhízás Elleni Napot. Magyarország világviszonylatban 4. helyen áll a ranglistán, komoly problémával állunk tehát szemben. A téma kapcsán dr. Endre Veronika belgyógyásszal, a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház orvosával beszélgettünk.
– Mióta foglalkozik túlsúlyos betegekkel? Mikortól beszélhetünk elhízásról?
– Belgyógyászként 15 éve foglalkozom túlsúlyos betegekkel. Pácienseim jó része többszervrendszeri betegségben szenved. 25-30 Body Mass Index (testsúly-testmagasság hányados) között túlsúlyról, 30 fölött pedig elhízásról beszélhetünk. A Body Mass Index egy viszonyítási érték, de nem ad reális értéket a testösszetételről, egyfajta viszonyszám, hiszen a zsír és izomtömegről nem ad információt. Mindig keresni kell társbetegségeket, hiszen egyenes következményként tartjuk számon a magasvérnyomást, cukorbetegséget, egyéb szív- és érrendszeri és anyagcserebetegségeket. Az inzulinrezisztencia újonnan tűnt fel a fiatalabb korosztály körében, főként fiatal nőket érint. Nem minden esetben típusosak a panaszok, sokszor terméketlenséggel, menstruációs zavarral fordulnak kezelőorvoshoz, ezután derül fény a problémára. Laborvizsgálattal lehet tisztázni az inzulinreszisztenciát.
– Hogyan tudunk az elhízás ellen fellépni?
– Nagyon fontos volna felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a világranglista 4. helyén állunk túlsúly tekintetében. Sok az extrém-kövér ember Magyarországon, és már fiatalok körében is gyakori az elhízás. Hangsúlyozni kell azt is, hogy nem pusztán esztétikai gondról van szó! Az elhízás szív-érrendszeri és anyagcsere-betegségeken túl mozgásszervi, daganatos betegségekkel is mutat összefüggést.
Az életmód változtatásánál a helyes táplálkozás mellett a mozgás legalább olyan fontos. Napi félóra mozgás szükséges. Sőt, tapasztalataim szerint a harmadik lényeges szempont a folyadékfogyasztás. Ezen a területen van még hova fejlődnünk.
– Mekkora az étrend szerepe a fogyókúrában? Hogyan gyógyítja ön az „obezitás”-betegséget?
– Számtalan módja van a fogyókúrának, manapság „a csapból is ez folyik”. Az én módszerem abból áll, hogy testösszetétel-mérést követően a társbetegségeket, egyéni állapotot figyelembe véve a zsírraktárakat próbáljuk mobilizálni. Az inzulinszint szabályozása áll a középpontban, ehhez kapcsolódik a diéta felépítése. A folyamat elméletét, gyakorlati megvalósításának módját részletesen elmagyarázom a páciensnek. Nem vagyok a „szenvedős fogyókúra híve”, arra törekszem, hogy egészséges, jóízű ételeket egyen a beteg. A szénhidrát-bevitel meghatározásával az inzulinszintet is tudjuk szabályozni. A kezelés igen egyszerű elven alapul: ha az inzulinszint nem emelkedik, akkor olvad a zsír. Oda kell figyelni arra is, hogy a páciens izomtömege ne csökkenjen le, amit megfelelő fehérjepótlással tudunk elérni. A vitaminok, ásványianyagok bevitelére is fokozott figyelmet kell fordítani.
– Betegség esetén, vagy akár műtéti beavatkozás után az információk özönében sokan tanácstalanok az étrendet illetően. Ön mit javasol?
– Nem kell eljutni odáig – a megelőző szemlélet a célravezető, és főként hogy mindenki felelősséget tudjon vállalni saját magát illetően. Szükség van arra, hogy az embereknek legyen motivációja a testsúlycsökkentésre és arra, hogy megőrizzék az elért súlyt. A táplálkozásnak természetesen mindig fontos szerepe van.
– Pénzkérdés-e az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Nem tartom pénzkérdésnek. Kis változtatással a hagyományos magyar ételeket is el lehet készíteni úgy, hogy az egészséges és jóízű legyen, és a zsírtömeget se növelje.
– Sokan egyéb betegséggel: pajzsmirigyproblémával, hormonháztartás-rendellenességgel, vagy épp a terhesség alatt fölszedett kilókkal magyarázzák állapotukat. Mit gondol erről?
– Hibás szemlélet. Nagyon sok a pácienseim között a pajzsmirigy-beteg és remekül tudunk együtt dolgozni. A terhesség alatt is ügyelni kell a fölszedett kilókra, a jelentős súlygyarapodás ezzel nem magyarázható.
– Újszülöttek még ösztönösen érzik, mennyi anyatejre van szükségük – mikor sérül ez a érzék?
– Sajnos azt látjuk, hogy egyre hamarabb. A kettes típusú cukorbetegség korábban a felnőttek sajátja volt, ma már gyerekek között is megjelenik. Egyre emelkedik a túlsúlyos gyerekek száma, már kisiskolás kortól fölmerülnek gondok.
– Mit tehet a szülő, hogy gyermekének ne legyenek súlyproblémái?
– Ne adjon pénzt a gyerekének, hogy büfében vásároljon, hanem olyan általa kedvelt ételt készítsen számára, ami egészséges is. A szénhidrát mellett tegye hozzá a megfelelő fehérjeforrást, azaz például a sajtot, a jóminőségű felvágottat, tojást és a zöldséget. Továbbá jó példával járhat el, ha közös mozgásra ösztönzi a gyerekét.
Társadalmi szinten is sokat tehetünk a gyerekek egészségének érdekében: ezért fontos, hogy az iskolákban a menzán is optimális összetételű legyen a táplálék. Hogyha egy gyereknél fölmerül a probléma, fel kellene mérni a további rizikókat (például hormonális betegség, anyagcsere-betegség), majd akár speciális diétát szervezni. A mozgásra a családon belül is jobban oda kellene figyelni.
– Miért tartja fontosnak ezt a napot, az Európai Elhízás Elleni Napot, ön mire hívná fel leginkább a figyelmet?
A krónikus túlsúly egy krónikus progresszív betegség, ami azt jelenti, hogy a folyamat halad előre. Fontos lenne egészségnevelő programok segítségével utat mutatni mind a megelőzésben, mind pedig a kezelésben annak érdekében, hogy hazánkban is csökkenjen a túlsúlyos emberek száma.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés