A rendkívüli helyzet rendkívül gyors intézkedéseket követel
Interjú dr. Salacz Lászlóval a vészhelyzetről és az aktuális intézkedésekről
2020.11.19. 15:18
Dr. Salacz László országgyűlési képviselő volt a Kecskeméti Televízió vendége, akivel arról beszélgettünk, milyen változásokat hozott a november 4-én életbe lépett rendkívüli jogrend.
- Mennyiben változott a parlament, a kormány, az országgyűlési képviselők munkája a koronavírus második hullámának idején?
- Mivel tavasszal, a járványhelyzet első hullámának idején is életbe léptek olyan korlátozások, változások a parlament munkájában, amik a jelen időszakra is átvetíthetők, egy már működő gyakorlatot kellett továbbfejlesztenünk. A legnagyobb változás a mi parlamenti munkánkban az, hogy az alsóházi ülésteremből átkerültük a felsőházi terembe, mely már nem olyan szűkös, és egy-egy helyet ki lehet hagyni minden képviselő között. Számunkra is kötelezőek a védelmi intézkedések, a maszk viselése mindenhol kötelező, a kézfertőtlenítés, a testhőmérséklet mérése. A parlament munkája változatlan, hiszen ugyanabban a munkamegosztásban dolgozunk hétről-hétre. E tekintetben semmi változás nem történt.
- Mi határozza meg a járványügyi intézkedések hátterét, mi mindent kell figyelembe venni a döntések meghozatalakor?
- A parlament múlt héten átadta a feladatot a kormánynak, mely a rendkívüli jogrend bevezetésével olyan különleges jogköröket kapott, melyeknek köszönhetően nem szükséges az egyes intézkedéseknek parlamenti hátteret biztosítani. Vagyis a parlamentnek nem kell törvényben elfogadni olyan jogszabályokat, amit a kormány maga is meg tud hozni. Ennek az az indoka, hogy a rendkívüli helyzet rendkívül gyors intézkedéseket követel, ezeket pedig a kormány saját hatáskörben meg tudja tenni, nem kell egyeztetni a parlamenttel.
- Gyakran hallani, hogy a döntéseknél esetlegesen külföldi mintákat, példákat is figyelnek a döntéshozók. Milyen minták jöhetnek szóba, mennyire figyelik az európai eseményeket a járványhelyzet tekintetében?
- A magyar kormány egy széles szakértői stábra támaszkodva valósítja meg döntéseit. Leginkább azokat az országokat érdemes figyelni, melyek területileg közel esnek hozzánk, illetve népességszám tekintetében nincs nagy eltérés. A legkézenfekvőbb, amit már tavasszal is alkalmazott a kormány, hogy az osztrák védelmi intézkedéseket veszi alapul, hiszen egy-két hetes csúszással Magyarországon ugyanazok a trendek valósulnak meg, mint Ausztriában.
- Európai kitekintésben hogyan lehet értékelni a magyar intézkedések eredményességét?
- Viszonylag jó helyen vagyunk, hiszen fertőzöttség tekintetében a 15., elhalálozás tekintetében pedig 11. helyen áll Magyarország. Ez azt jelenti, hogy az európai átlagnál egy kicsivel jobbak vagyunk.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Ön szerint hogyan lehet értékelni a magyarországi járványügyi védekezést? Melyek a legnagyobb eredményei eddig, és mik voltak a legnagyobb nehézségek?
- Két részre kell bontani ezt a kérdést, hiszen tavasszal az egészségügy még nem volt felkészülve egy ilyen rendkívüli helyzetre, ahogy a világ egyetlen egészségügyi rendszere sem. Magyarországnak fel kellett készítenie az egészségügyet személyi állományában és infrastruktúra tekintetében egyaránt arra, hogy egy ilyen járványhelyzetben helytálljon. A rendkívül szigorú intézkedésekkel, a lakosság legnagyobb támogatása mellett sikerült is ezt megvalósítani. Itt szeretném kifejezni köszönetemet az egészségügyben, a szociális intézményekben dolgozóknak azért az emberfeletti munkáért, amit már tavasszal is kifejtettek, és most, a második hullám idején kifejtenek.
- Miben különböznek a feladatok és intézkedések az őszi járványhullám idején?
- A második hullám egy teljesen másfajta hozzáállást követel meg az országtól, illetve a magyar kormánytól. Egyik dolog az életek megmentése, a másik a járvány mederben tartása. Mindeközben a gazdaságot is életben kell tartani, hiszen a gazdasági helyzet romlása olyan mentális és egészségügyi problémákat okozna, ami a másik oldalról szintén tragikus esetekhez vezetne. Így egy nagyon szűk mezsgye az, ahol az egészségügy, illetve a gazdaság életben tartása között kell egyensúlyozni a kormánynak. Úgy érzem, a magyar kormány ennek a legmesszebbmenőkig eleget tesz, és a járványügyi adatok is ezt támasztják alá.
- Ha már a gazdaságról beszéltünk, milyen konkrét gazdaságvédelmi intézkedéseket érdemes megemlíteni?
- Magyarország mindig a munka pártján állt, tehát a szociális és egyéb segélyek helyett inkább a munkahelyek megvédése az elsődleges. Ezért támogatja a kormány a munkáltatókat, különösen, ha beruházást terveznek ebben a nehéz időszakban. Hiszen minden egyes beruházás újabb munkahelyek megtartását, illetve teremtését teszi lehetővé. Legfőbb cél a munkáltatók és a munkavállalók támogatása ebben az időszakban.
- Mi a legfontosabb üzenete a járványügyi helyzetben?
- Legfontosabb az összefogás. A széthúzásnak, ellenségeskedésnek nem most van itt az ideje. Ahogy tavasszal sikerült összefogással a járványt megállítanunk, úgy az ősszel, télen is sikerülni fog, összefogva a lakossággal, az egészségügyi dolgozókkal, a kormánnyal, a járvány mederben tartható egészen a vakcina megérkezéséig.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés