80 éves Grosán Pál - Ifjak és örökifjak példaképe lehet
Testnevelő tanár, edző, szenior világbajnok atléta
2019.07.10. 07:52
Közel négy év évtizeden át dolgozott mint testnevelő tanár és mint edző Kecskeméten. Iskolai és egyesületi munkája során is elsősorban az egészséges életmódra nevelte tanítványait. Sportos életmódjával példát mutatott, s mutat még most, a nyolcadik iksz felé közeledve is.
4 kép
– Fiatalon ment nyugdíjba. Miért?
– A nyugdíj felé közeledve úgy tapasztaltam, hogy az, aki nem önként teszi le a lantot, rosszul jár, kicsit belerokkan a munkából való elszakadásba. Épp ezért én már évekkel korábban úgy döntöttem, hogy a korhatárt elérve nyugdíjba megyek. Így 2004-ben testi-szellemi erőm teljében saját elhatározásomból hagytam abba a tanítást. Teljes megnyugvással és abban a hitben álltam fel, hogy pedagógusi munkámat befejeztem. Két évvel később azonban úgy hozta az élet, hogy helyettesítésre kértek fel, ezért egy fél tanév erejéig visszatértem a diákok közé. Csodálatos hónapokat töltöttem a Kodály iskolások között, örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy az intézmény vezetői azóta is minden ünnepi eseményre, koncertre meghívnak. Ezekre, ahogy időm engedi, rendre elmegyek.
Örömmel találkozom a „régi” iskolámbeliekkel is. Sajnos, a Leninvárosi Általános Iskola már megszűnt – pedig annak idején a város egyik legjobb oktatási intézményeként tartották számon –, így oda már nem tudok visszajárni. Egykori tanítványaim osztálytalálkozóira azonban mindig hivatalos vagyok, jó dolog beszélgetni velük, a közös emlékeket felidézni, értesülni a családi és szakmai sikereikről. Ilyenkor a korábbi kollégáimmal is összefutok – sajnos, közülük már többen nincsenek közöttünk.
– Mivel teltek, telnek nyugdíjas évei?
– A hobbijaimnak élek: a munkámnak, az irodalomnak, a zenének és természetesen a családomnak. A sportos életmód mindig is vonzott, már atlétaedző koromban elkezdtem járni a szenior versenyekre. Tanítványaim fölkészülését azzal is segítettem, hogy az edzéseken mindig visszadobáltam a szereket, ezért – mivel a futást és az ugrást egy régebbi sportsérülésem miatt a térdeim nem bírják – a dobószámokban veszek részt. Máriahegyi házunk kertjében, az általam kialakított versenypályákon gyakorlok, nagy könnyebbséget jelent ez nekem. Versenyekre, hazai és nemzetközi megmérettetésekre havi rendszerességgel eljárok. S bár sok-sok szép helyezést értem el – száznál biztosan több érmet szereztem már –, nem ezt tartom a legfontosabbnak! A szenior sport lényege szerintem ugyanis az, hogy teljesítményre képes fizikális állapota legyen az embernek. Elsősorban önmagunk legyőzése a cél, és nem az ellenfél fölé kerekedés. Ha összehasonlítom az eredményeimet a korábbi években elértekkel, jó látni, hogy bár telik az idő és fogy az erő, mégis sikerül megközelíteni vagy esetleg túl is szárnyalni az előző évekbeli teljesítményemet. Az pedig már csak egy „ráadás” ajándék, hogy a versenyek által igaz barátokra leltem.
Annak is nagyon örülök, hogy egy-egy sikeres verseny után – annak ellenére, hogy az internet adta lehetőségekkel nem élek, én sosem osztom meg ott az eredményeimet – százával kapom a gratulációkat. Zömmel egykori diákjaim küldik ezeket a visszajelzéseket, jóleső érzés tudni, hogy emlékeznek még rám. Az is örömmel tölt el, hogy több tanítványomat – akik annak idején el-elsunnyogták a futást – a domb környékén látom, amint épp róják a köröket. Mások futóversenyeken is indulnak, és büszkén teszik fel az ott készült fotóikat a közösségi média oldalaira. Évtizedekkel ezelőtt talán úgy tűnhetett, mintha a tanításunk egy része fölösleges, hiábavaló lett volna, de lám, az elvetett mag beérett!
– Az utóbbi években több önálló kötete is megjelent. Mi indította az írásra?
– Sose voltam grafomán típus, az olimpiai baráti kör tagjaként azonban gyakran tartottam előadást különböző sporttémáról. Az egyik ilyen alkalom után bátorítottak arra, hogy mindazt, amit elmondtam, írjam is le. Először a kecskemétivé lett tornász olimpikon, Szemerey Andorné Törös Olga életútját összegeztem „Tettem a dolgomat mindenkor” címmel. Azután Messzi István olimpiai ezüstérmes súlyemelőről, majd Király József sportvezetőről, a KSC egykori elnökéről jelent meg kötetem, de írtam a kecskeméti olimpikonokról, külön az aranyérmesekről és a további dobogósokról, illetve a világhálón olvasható a Kecskeméti Spartacus Sportkör 65 éves történetét összegző munkám is.
– Családjára jut ideje?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Egy edzésen ismertem meg feleségemet, aki bár tornász volt, beválasztották egy futóváltóba, és ő is a KTE-pályán készült a versenyre. Megláttam és attól kezdve ő lett az Ő. 1963 augusztusában házasodtunk össze. Két gyermekünk született, és ma már két unokánkra, Zsannára és Hannára is büszkén tekinthetünk. Örömünkre valamennyien a közelünkben, Kecskeméten élnek, így gyakran találkozunk. Sokat jönnek ki hozzánk, itt van tér, kényelmesen elférünk, jól érzik magukat – és persze a „mami” főztjénél nincs finomabb.
– A korábban említett hobbijai közül nem szólt még a zenéről.
– A muzsika szeretete félegyházi diákéveim óta elkísér. Feleségemmel sokat járunk koncertekre, legutóbb a máltaisok jubileumi hangversenyére mentünk el a színházba, szenzációs volt. De jártunk már idén a Zeneakadémián és a MÜPÁ-ban is. Kedvenc zeneszerzőim Beethoven, Mozart, Verdi, Liszt Ferenc, de nagyon kedvelem a Beatles együttes számait is. Kirándulni is szeretünk. Korábban a családdal bejártuk Európát, Skóciától Isztambulig sokfelé eljutottunk. Az utóbbi években az ilyen típusú útjaink már egyre ritkábbak, a versenyekre azonban rendre elkísér a feleségem is. Idén voltunk már Ausztriában – a Purgstall an der Erlaufban rendezett dobó-világbajnokságon három vb-érmet nyertem, dobó tízpróbában világcsúccsal lettem világbajnok –, de ott voltunk Nagyigmándon, a XIV. Magyar Nemzetközi Dobógálán is, ahol a Nemzetek Kupája abszolút győztesének járó serleget is átvehettem.
– Tervei?
– Amiben most benne vagyok, azt szeretném még folytatni: a versenyzést, az írást – jelenleg a kecskeméti teke múltját kutatom –, a koncertekre való járást, két másik házaspárral évtizedek óta tartó baráti kapcsolatunk ápolását, és természetesen sokat szeretnék még a családommal együtt lenni!
Grosán Pál testnevelő tanár, edző, szenior világbajnok atléta Kecskeméten született 1939. július 10-én. Általános iskoláit szülővárosában végezte, majd tanulmányait a Kiskunfélegyházi Állami Tanítóképzőben folytatta. Később a Testnevelési Főiskola tanári és edzői szakán is sikerrel diplomázott. 1957-től Nyárlőrincen, 1960-tól Izsákon tanított. 1966-ban Kecskemétre, a Leninvárosi Általános Iskolába helyezték és nyugdíjba vonulásáig, 2004-ig az intézmény testnevelő tanára volt. Nevéhez fűződik az országosan ismertté vált mindennapos testnevelés rendszerének kidolgozása és bevezetése. A tanítás mellett négy évtizeden át dolgozott edzőként, előbb a Kecskeméti Dózsa, majd a Kecskeméti SC vezetőedzője volt. Iskolai és egyesületi tanítványai közül jó néhány sikeres sportoló lett: Kocsis Pál és Boros László olimpián indultak, negyvenen országos bajnokságot nyertek, több mint 150-en dobogós helyezést értek el különböző országos megmérettetéseken. 1982-től bő 20 éven át a TF edzőképző szakán edzéselméletet oktatott, 1993-tól országos közoktatási szakértőként is dolgozott. Testnevelő tanári és edzői tevékenységét számos kitüntetéssel ismerték el, többek között átvehette a MOB Fair Play Diplomáját (1993), Kecskemét Város Sportjáért Díját (1994), a Kerezsi Endre-díjat (2001), Az év kecskeméti szenior atlétája címet (2017), Az év magyar szenior atlétája címet (2018) és a Magyar Olimpiai Akadémia tiszteleti érmének arany fokozatát (2019). Szeniorként több mint 30 éve atlétikai versenyek résztvevője. Sokszoros magyar bajnok; egyik legsikeresebb évében, 2018-ban Csehországban hat Európa-bajnoki arany- és négy ezüstérmet nyert.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés