A szecesszió és a könyvek - Előadások a Katona-emlékházban
2017.03.31. 21:34
A szecesszió a könyvművészetben és a mindennapokban című kiállításhoz kapcsolódó előadásokat tartottak péntek délután a Katona József Emlékházban. Egyediné Gál Erika könyvtáros intézményük történeti gyűjteményéről és a szecessziós kötetekről mesélt, Tarapcsik Sándor könyvkötőmester pedig művészi könyvkötészet kecskeméti hagyományait ismertette.
A szecesszió Kecskeméten
A szervezők képviseletében Székelyné Kőrösi Ilona főmuzeológustól megtudtuk: a szecessziós stílus gyorsan terjedt, és a 19-20. század fordulóján Kecskeméten is meghonosodott. Városunk építészeti örökségének ma is kiemelkedően értékes és fontos részét képezik a századfordulón átadott, a szecesszió különböző irányzatait képviselő épületek. Az új stílus nemcsak az építészetben és a képzőművészetben jelent meg, hanem a művészet és a kultúra számos más területén is.
Maradandó értékek jöttek létre a könyvkiadásban és a könyvművészetben is. A Szecesszió a könyvművészetben és a mindennapokban című kiállítás a századforduló nagy kiadóinak reprezentatív darabjaiból mutat be díszkiadásokat és olyan jeles sorozatok köteteit, mint a Nyugat könyvsorozat volt.
Az ekkor Kecskeméten működő kiadók ‒ G. Fekete Mihály, Sziládi László ‒ kiadványain a szecessziós jegyek szintén hangsúlyozottan szerepeltek. Az új motívumokat a Kecskeméten működő könyvkötők is alkalmazták. Kecskeméten helyi tankönyveket és iskolai füzeteket is kiadtak, a szecesszió motívumvilága ezeken is jelen van.
A korabeli levélborítékok, levelek, fejlécek, számlák szintén korjelző jelentőségűek az alkalmazott díszítések révén. A képekkel ellátott úgynevezett számolócédulák (az üzletekben nyugtaként adott cédulák) gazdag tárházát jelentik a korszak kereskedelmi és alkalmazott grafikai törekvéseinek. Az újságok, ezen belül a divatlapok rajzos és fényképes mellékletekkel terjesztették az új divatáramlatokat. A társasági élet meghívói az egyszerűbb formák mellet színes és dombornyomott megoldásokkal is készültek.
A fényképeken többszörösen is megjelentek a szecesszió jellemző vonásai:
- Először is az ábrázolt személyeken keresztül, akik a korszak divatos ruháit és frizuráit viselték, a beállított képeken szecessziós bútorok mellett állnak, és a szükséges kellékek is ezt a stílust képviselik.
- Másodszor a papírképek megjelenési formáján keresztül: az ekkori elvárások szerint hosszított formájú, keskeny kartonra kasírozták a fotókat, a keretre gyakran került indás-virágos díszítés. A fali képkeretek lágy, hullámvonalas díszítéseket kaptak.
Kiemelkedő volt az alkalmazott grafika területén a plakátművészet. Faragó Géza és Bíró Lajos kereskedelmi plakátjai minden városban láthatók voltak. A nyomtatott termékek közül a legtöbb emberhez a korabeli képes levelezőlapok jutottak el.
A szecesszió és a könyvek
Az időszakos tárlathoz kapcsolódóan a „Katona József Könyvtár Történeti Gyűjteménye és kötetek a szecesszió korából” címmel előadást tartott pénteken Egyediné Gál Erika. A Katona József könyvtár munkatársa az intézményükben őrzött jelentős hagyatékokat ismertette. Ezeket ma összefoglaló néven a "régi városi könyvtár" anyagaként tartják számon a könyvtár Történeti Gyűjteményében.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A tartalmukban és kivitelezésükben egyaránt különleges kötetek olyan jelentős kecskeméti személyek tulajdonát képezték egykor, mint pl. Szilády Károly, Szilády Áron, dr. Horváth Mihály, dr. Pócsy György, Kada Elek.
A századforduló körül megjelent könyvek közül számos darab magán viseli a szecesszió jellegzetes jegyeit. A könyvtárnak ez a gyűjteménye egyúttal fontos művelődéstörténeti és stílustörténeti lenyomat is. A borítókon és a könyvek gerincén azt egyszerű geometrikus és hullámvonalas, virágdíszes motívumok mellett bonyolultabb ábrák, domborított díszítmények és gazdag aranyozás is található. Hogy elődeink mennyire lépést tartottak a korral, azt az is jelzi, hogy az akkortájt megjelent külföldi természettudományos, művészeti és irodalmi kiadványok éppúgy megtalálhatók a századforduló éveinek gyarapodásában, mint a hazai művészeti, irodalmi, néprajzi kötetek, valamint a helyi nyomdák és könyvkötők termékei.
A művészi könyvkötészet helyi hagyományai
Második előadóként Tarapcsik Sándor könyvkötő, aranykoszorús mester a művészi könyvkötészet kecskeméti hagyományait ismertette. A mester nemcsak Kecskeméten, de határainkon túl is ismert egyedi és művészi alkotásairól, valamint könyvrestaurátori tevékenységéről. Előadását a Tarapcsik-dinasztia történetének és saját pályafutásának ismertetésével, a könyvkötő szakma iránti elhivatottság jellemzésével kezdte.
Előadása valóságos interaktív foglalkozás volt, amelybe a nagy érdeklődést mutató, igazi könyvbarát hallgatóságot is bevonta. A nyomdászat, a könyvkiadás és a könyvkötészet történetének nagyívű és érdekes bemutatása után a művészi könyvkötészet egy-egy titkos fogásába avatta be a jelenlevőket.
Megtudhattuk, hogyan készültek a legszebb bőrkötések, a domborított mintájú könyvgerincek, a lapok élének színezése, a régi míves előzéklapok, az aranyozások, az iniciálék.
Áttekintést adott a különböző díszítésekről: berakások, fém, csont és kerámia sarokdíszek, csatok, dobozok stb. A hagyományos könyvkötészetben-és díszítésben számos természetes anyagot használtak, mint pl. az ökörepe vagy az enyv, a papírrestaurálásban pedig a halhólyagnak volt fontos szerepe. A vendégek kézbe foghattak néhány különleges kötetet, ezek egyike egy elefántbőrbe kötött könyv volt. Az egyes munkafolyamatokhoz használt eszközöket rögtönzött kiállításon mutatta be, néhányat a hallgatók is kézbe vehettek.
A szép alkotások elismerése mellett a jelenlevők Tarapcsik Sándor elhivatottságát fogadták őszinte érdeklődéssel és tisztelettel. Ahogy fogalmazott: az igazi könyvkötőnek mindig tiszta a keze. Minden értelemben. A kecskeméti elődökről, például a Hegedűs-könyvkötészetről, mint a példát és a mércét adó mesterekről szólt.
A Katona József Emlékház látogatói a következő hónapokban még találkozhatnak Tarapcsik Sándor munkáival és bemutatóival.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés